RU
UA

RU
UA

Зворотний дзвінок
Зворотний дзвінок

Покрокова інструкція щодо пригону авто

Давно мріяв придбати собі хороший автомобіль за доступною ціною. Після довгих роздумів дійшов висновку, що найоптимальнішим рішенням є самостійна купівля автівки за кордоном з її подальшим розмитненням. Чому я так вирішив? Усе дуже просто. На жаль, якість вітчизняних авто та їх вартість бажає кращого. Нові автомобілі досить дорогі, а вживані машини, враховуючи жахливий стан наших доріг, відбивають будь-яке бажання для їх придбання. Однак старі європейські авто продаються за дуже привабливими цінами. Їхній стан, незалежно від значного пробігу, зазвичай дуже гарний. Все-таки необхідність обов'язкового регулярного проходження ТО плюс відмінні дороги впливають на вирішальне рішення.

Почав шукати в інтернеті інформацію про те, як правильно і з найменшими втратами часу і коштів це зробити. Як з’ясувалося, докладних покрокових інструкцій просто не існує. Тепер, пройшовши самостійно весь шлях від покупки авто в Німеччині до його розмитнення в Києві, хочу поділитися своїм особистим досвідом.

Як вибрати автомобіль в Європі

Коли людина вирішує придбати автомобіль за кордоном, то найперше, що в неї виникає, це питання - звідкіля, з якої країни? Вибір досить великий. Це може бути Польща, Німеччина, Прибалтика.

Я вирішив їхати по машину саме в Німеччину. Незалежно від країни придбання авто, мої інструкції будуть багато в чому аналогічними і для інших країн. Чому саме Німеччина? Адже наш найближчий сусід - це Польща. Їхати туди досить просто і зручно, а це відіграє важливу роль. Але тут треба врахувати один нюанс. До Польщі машини приганяють з різних країн, у тому числі з суворим кліматом, з метою перепродажу, наприклад, Швеції чи Норвегії. Мої знайомі, які купували собі авто в Польщі, казали, що там дуже складно підібрати машину в хорошому технічному стані. Перекупники можуть відмотати показання одометра, підвищуючи таким чином продажну привабливість, а також приховувати той факт, що автомобіль був відновлений після серйозної аварії і «зліплений» із декількох шматків. Якщо ви не знаєтеся добре на усіх цих тонкощах,то існує ризик придбати машину, з якою в подальшому виникнуть проблеми.

Якщо ж метою є придбання свідомо якісного автомобіля, то доцільніше це робити в Німеччині. По-перше, там дуже суворо карають за скручування пробігу на одометрі. Тому ви з великою гарантією отримаєте реальну інформацію щодо його пробігу. По-друге, всі автомобілі проходять серйозний техогляд TUV. По-третє, німці дуже педантично стежать за своїми автомобілями.

Ще однією причиною поїздки саме в Німеччину була можливість відвідати свого давнього шкільного друга. І вам раджу поєднати покупку машини з приємною подорожжю або відвідуванням друзів і родичів. Так ви «вб'єте відразу двох зайців»: і задоволення отримаєте, і накладні витрати будуть здаватися не такими великими. Адже, якщо скористатися послугами автоперегону, це вийде дешевше. Інша справа, що ви не зможете особисто оглянути свою довгоочікувану покупку.

Інструкція по пригону авто

Для вибору потрібної машини можна скористатися спеціалізованими інтернет - ресурсами. Одним з таких є сайт mobile.de. Він має безліч вбудованих фільтрів, які допоможуть вибрати автомобіль за вашими параметрами. Він також дозволяє «відкладати» обрані варіанти на "парковку" і показує на карті місцезнаходження машин, які продаються. У разі самостійної поїздки це допоможе спланувати ваш майбутній маршрут.

Вибирайте відразу не менше десяти-двадцяти відповідних варіантів, так як при прибутті на місце може з’ясуватися, що відібрану вами машину вже продано. Особливо це стосується популярних моделей. Потім ви зв'язуєтеся з продавцем за телефоном, вказаним на сайті, домовляєтеся про можливу покупку, уточнюєте деталі. Буде дуже корисним дізнатися у продавця VIN код автомобіля, тому що в загальній інформації на сайті він зазвичай не вказується. За цим кодом можна дізнатися рік виробництва, що важливо, клас Євро і країну-виробник машини.

Пошук митного брокера для розмитнення

Ще до від'їзду за кордон варто знайти митного брокера, який допоможе вирішити питання щодо перетину кордону і розмитнення на внутрішній митниці. Це заощадить згодом купу часу і нервів. Потім, прихопивши з собою необхідну суму (без декларування дозволений вивіз готівки до 10 тисяч євро, по безналу на картці сума не обмежена) і скориставшись безвізом, ви відправляєтеся за своєю покупкою.

Слід врахувати, що на сайті mobile.de часто присутні дві ціни на авто. Та, що більше, включає ПДВ (VAT). Для Німеччини це значення дорівнює 19%, в інших країнах може бути іншим. Оскільки машина буде вивозитися за межі ЄС, для вас ціна буде без ПДВ.

Для повернення VAT необхідно, щоб власником авто була юрособа. Якщо в ціннику вказана тільки ціна VAT (Брутто), розраховувати на повернення VAT не варто.

А як повернути VAT, якщо є така можливість? В реальності дилери не мають бажання возитися з тривалим оформленням всіх необхідних документів при поверненні VAT. Вони роблять набагато простіше. Ви купуєте авто без VAT, але даєте заставу, наприклад, 500 євро. Її повертають вам під час виїзду за межі ЄС після того, як відсканують митну декларацію. Після цього в базі з'явиться відмітка про те, що машина виїхала. Це зможе побачити дилер, зайшовши в базу. Спосіб повернення застави ви з ним заздалегідь обговорюєте індивідуально.

Купівля та оформлення авто в Німеччині

Як і при будь-якій покупці - складається договір купівлі-продажу. Оскільки авто буде вивозитися за межі ЄС, також обов'язковою є експортна митна декларація (ЕХ). А перед цим необхідно зняти авто з німецької реєстрації та отримати транзитний техпаспорт із вписаним у нього вашим ім'ям (або ім'ям особи, яка буде вивозити машину за дорученням). Купчу, EX, техпаспорти, ваш паспорт і ідентифікаційний код потрібно відправити своєму митному брокеру для оформлення попередньої митної декларації, номер якої потрібно назвати при перетині українського пункту пропуску. Електронну копію цієї декларації він відправляє на внутрішню митницю в Києві, а вам висилає її номер на месенджер. Але щоб ця декларація там була прийнята для оформлення, потрібно, щоб від вас на рахунок митниці надійшла розрахована брокером сума.

Експортна деклараціяДовіреність на пригoн автоТех.паспортІнвойс

 

При розрахунках враховується курс НБУ на день оформлення. Вказується гарантійна сума оплати, яка дозволяє нашій державі підстрахуватися від пропажі машини, наприклад, на розбирання, без сплати всіх податків. Якщо не буде вистачати хоча б 1-ої копійки, інспектор просто не зможе нічого оформити, так як програма не прийме ваші документи в обробку. Платежі доходять до митниці за 1,5-4 години. Якщо не встигнете здійснити платіж до 15:00, ваші гроші найімовірніше надійдуть на митницю вже наступного дня. А при зміні курсу НБУ, наприклад, у бік збільшення, у вас з’являється заборгованість. Її потрібно погасити, і чекати декілька годин надходження коштів на рахунок митниці. Якщо ж курс зменшиться, то вже держава буде вам винна, і тому з оформленням документів ніяких проблем не виникне. А різницю можна затребувати з митниці назад, написавши відповідну заяву. Для оперативного вирішення всіх цих питань і потрібна допомога митного брокера. Послуги брокера обійдуться в 250 дол. США. Також слід врахувати, що внутрішня митниця в будні працює до 18 години, а в п'ятницю - до 16:45. І якщо в п'ятницю ви не встигли виконати всі необхідні операції з попередньою декларацією, то будете стояти на кордоні до понеділка.

При оформленні EX вам необхідно проінформувати німецького брокера про те, який прикордонний перехід збираєтеся перетинати, а потім свого брокера - через який будете в'їжджати. Перше не суттєве, бо випустять вас через будь-який. А ось де будете в'їжджати - має велике значення, так як ця інформація буде відображена у вашій митній декларації. Якщо поїдете не так, як зазначено в документі, вас не пропустять. Якщо ж таке сталося, потрібно написати заяву на ім'я начальника пункту пропуску із зазначенням причини того, що сталося. Після очікування на отримання схвалення та внесення змін до вашої декларації, вас пропускають. На жаль, не на будь-якому прикордонному переході існує можливість задекларувати автомобіль. Тому слід вибирати тільки великі переходи. Наприклад, Ягодин, Рава-Руська. До того ж, від Ягодина до Києва йде досить хороша Варшавська траса. При бажанні повернутися додому на вихідні, вам необхідно встигнути вирішити всі питання в Німеччині не пізніше першої половини четверга. П'ятниця - короткий день, тому практично всі установи працюють до 13:00. Врахуйте, що в Європі субота та неділя - вихідні дні, а робочий день закінчується не пізніше 18 години.

Отримуємо транзитні номери і страховку

Для пересування по Європі на купленій машині буде потрібно отримати:

Страховка на автоТранзитний тех.паспорт

 

Одна страховка має силу в Європі, інша - вже на нашій території, поки не оформите новий місцевий страховий поліс. Німецькі транзитні номери бувають двох видів: жовті номери (терміном дії 5 днів) для ЄС, червоні номери (терміном дії 14 днів) для виїзду за межі ЄС. Деякі наші співвітчизники з метою економії (50-70 євро) набувають жовті номери. Але якщо не хочете потрапити в халепу, краще не ризикувати і купувати червоні. Комплект - номери, дві страховки і оплата послуг щодо їх оформлення обійдуться приблизно 250 євро.

Калькуляція розмитнення та її оплата

Оцінити суму розмитнення можна за допомогою митного калькулятора. Найкраще користуватися калькулятором на сайті компанії КАРГО ЛАЙН, тому що він видає точний результат.

При виконанні оплати слід врахувати один важливий момент: оплата повинна бути здійснена від вашого імені, а в платіжних документах повинен стояти ваш ІПН. Це означає, що інша людина, окрім вас, при здійсненні оплати повинна мати нотаріально завірене доручення.

Тут гарним помічником буде Приват24 або інший інтернет-банкінг (крім Ощадбанку, в якому платіж займає 2-3 доби). За їх допомогою ви можете легко здійснити оплату за потрібними реквізитами і отримати на свою електронну пошту квитанцію, яку потім потрібно переслати на адресу брокера і митниці.

Отримавши від брокера номер попередньої декларації, їдемо на пункт пропуску

Перетин кордону або як пройти митницю

Щоб не витратити марно час у чергах, необхідно знати деякі нюанси вивезення-ввезення авто фізичною особою. Я вибрав для перетину кордону пропускний пункт у польському Дорогуську.

З польського боку стаємо в чергу з вантажівками. Справа в тому, що віконце, де оформлюють документи, розташоване у «вантажному» коридорі. Ви можете побачити легкові автомобілі на транзитних номерах, які збираються перетинати кордон, розташувавшись в «легковому» коридорі. Напевно, вони хитрують з метою економії часу, перетинають кордон без оформлення європейської експортної декларації, що не дає їм право на повернення VAT. Зайві проблеми нам не потрібні, тому відразу стаємо у «вантажну» чергу.

Заїхавши на прикордонний перехід, ви спочатку проходите паспортний контроль, проїжджаєте вагову і опиняєтеся на терміналі для огляду фур. Зупиняєтеся, проходите ревізорів, що оглядають вантажний транспорт, підходите до «третього віконця». Там ви довго не затримуєтеся. Після процедури сканування декларації ви вільні - можете виїжджати. Машину не оглядають. Найважливіше - переконатися, що у віконці відсканували штрих-код.

Виїхавши з польського переходу, на нашому боці стаємо в «легкову» чергу і вибираємо «червоний» коридор. При в'їзді минаємо спершу вагову, потім проходимо паспортний контроль. Після нього вкажуть, де можна поставити машину, і направлять до інспектора. Якщо з нашими документами все гаразд, інспектор після їх перегляду відсилає нас до брокера, що знаходиться тут на переході. Він за 300 гривень заповнює відсутні документи, які оформляються тільки тут. Повертаємося до інспектора, проходимо огляд машини та її вмісту. Отримуємо потрібні підписи та печатки. На цьому всі процедури тут пройдені. Можна виїжджати.

Розмитнення авто в Києві

Сертифікат відповідності авто

З моменту заїзду в Україну відводиться всього 10 днів на розмитнення. За цей час необхідно доставити авто за адресою, яка вписана у вашу митну декларацію. У Києві цим пунктом призначення може бути, наприклад, Вацлава Гавела, 8а.

Перед митницею, щоб уникнути зайвих питань, бажано прибрати з автомобіля всі предмети, які можуть здатися інспектору привезеними з-за кордону, наприклад, дитяче крісло або комплект гуми, інакше можна отримати протокол про порушення митних правил. Врахуйте ще такий момент: якщо не вдасться відразу пройти всю процедуру, ваше авто залишиться на митному терміналі. Там машина буде перебувати до остаточного вирішення всіх питань. А доба простою вам обійдеться в 70 гривень.

Спочатку я оформив сертифікат відповідності авто еконормам Євро-5. Від вас в обов'язковому порядку зажадають підтвердження його наявності. Місце, де оформляють сертифікати, легко знайти в інтернеті. Врахуйте, що якщо за той час, що ви заїхали в Україну і приступили до оформлення на внутрішній митниці, курс євро збільшився, вам доведеться здійснити доплату. Якщо ж він зменшився, то після завершення оформлення пишемо заяву на повернення різниці. Вона повинна надійти на вашу банківську карту через 10 днів.

Не забуваємо взяти з собою німецьку декларацію із зазначенням вартості вашого авто. Якщо не встигли оформити декларацію в Німеччині, це можна зробити в Польщі. Тоді митниця може або врахувати цю вартість, або ні. У такому разі митниця встановлює вартість машини на основі аналізу цін на аналогічні автомобілі в митній базі, а також на європейських сайтах з продажу авто.

Після оплати послуг, огляду машини і очікування на оформлення паперів, розмитнення буде закінчено. Це може тривати декілька годин.

Короткий алгоритм для самостійного ввезення авто

Автор: Максим Тодорук 26 листопада 2020, 12:59

E-mailmanager@cargoline.com.ua