RU
UA

RU
UA

Зворотний дзвінок
Зворотний дзвінок

Чи чекати українцям лібералізації законів у митній сфері в новому 2021 році? Чи стане простіше і доступніше ввезення старих авто?

Законопроект № 3704 про дешеве розмитнення обіцяє знизити вартість уживаних автомобілів в Україні

Довгий час в Україні спостерігалася та й зараз ще спостерігається ситуація, коли держава всіма можливими і неможливими способами намагалася обмежити ввезення вживаних автомобілів з-за кордону. З цією метою були введені підвищені митні збори і акциз на іномарки. Причому при розрахунку митних платежів застосовуються «вікові» коефіцієнти, які роблять ввезення старих авто практично нереальним.

Раніше така ситуація пояснювалася необхідністю захисту вітчизняного автомобільного виробника, машини якого користувалися дуже обмеженим попитом. Висока мета! Але так як якість вітчизняних автомобілів, незважаючи на всі ці заходи, ніяк не поліпшувалася, стабільно низький попит на них призвів до фактичного вмирання української автомобільної галузі. Здається, вже настав час, щоб змінити законодавчу базу і привести її у відповідність до міжнародних домовленостей України, адже за укладеною Угодою про асоціацію між Україною та Євросоюзом наша країна взяла на себе зобов'язання привести своє митне і податкове законодавство у відповідність до європейських норм.

А в Європейському союзі Директивою Ради ЄС №2008 / 118 / ЄС визначено такий перелік підакцизних товарів: продукти енергії і електрична енергія (energy products and electricity), алкоголь і алкогольні напої (alcohol and alcoholic beverages), тютюнові вироби (manufactured tobacco).

У той же час чинна редакція Податкового кодексу України (пункт 215.1 статті 215) до підакцизних товарів відносить легкові автомобілі, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 і більше осіб, транспортні засоби для перевезення вантажів.

Що ж зроблено для того, щоб врегулювати це питання?

Чи чекати скасування акцизного податку?

На сьогоднішній день депутати подали до Верховної Ради такі законопроєкти, які повинні врегулювати митне оформлення автомобілів, а саме: 3704, 3704-1, 3706 та 2342.

Мета Законопроєкту 3704 - вилучити з переліку товарів, що підлягають акцизному оподаткуванню автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 і більше осіб, транспортні засоби для перевезення вантажів. У разі прийняття законопроєкту ця норма повинна набрати чинності з 1 січня 2021 року.

При будь-якій зміні митного законодавства в калькуляторі розмитнення на нашому сайті будуть відразу ж внесені правки, що відповідають поточному стану справ.

Крім уже згаданих положень, законопроєкт 3704 передбачає захист інтересів великої категорії громадян, які потребують з боку держави забезпечення соціального захисту та підтримки. Це:

Ще одна проблема, яку пропонує вирішити законопроєкт 3704, це величезна кількість автомобілів на іноземній реєстрації, ввезених нерезидентами в режимі транзиту або тимчасового ввезення. Простіше кажучи - проблема досі нерозмитнених «евроблях».

На жаль, ряд законодавчих актів, прийнятих раніше з метою вирішення цього питання, проблему не вирішив. За даними ДФС станом на 8 листопада 2018 року на території України знаходилося близько півтора мільйона авто на іноземній реєстрації. За митною статистикою до 23.02.2019 року митне оформлення пройшли 200 тис. транспортних засобів. Це принесло державному бюджету 12 млрд. гривень.

Станом на 1 травня 2020 року на митній території України знаходилося вже близько 750 тис. авто, завезених в режимі тимчасового ввезення або транзиту. Решта автомобілів із півтора мільйона, зафіксованих в 2018 році, були або вивезені, або розукомплектовані на запчастини.

Щоб вирішити проблему залишившихся 750 тис. автомобілів, для яких були здійснені встановлені терміни тимчасового перебування або транзиту, законопроєкт 3704 пропонує наступне:

На жаль, на сьогоднішній день, законопроєкт 3704 комітетом Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики відхилено . Мотив такого рішення – держбюджет може недоотримати майже 8 млрд. гривень . Але, через те що законопроєкт ще не остаточно відхилений Верховною Радою, будемо чекати на подальший розвиток подій.

Автор: Максим Тодорук 26 грудня 2020, 22:30

E-mailmanager@cargoline.com.ua